„Żegnaj Skarpetko!”.

28 sierpnia 2019

Wydawnictwo: Zakamarki

Autor: Benjamin Chaud

Oprawa: Twarda

Ilość stron: 36

Wiek: 3-6

Nie jest nowym odkryciem fakt, iż treści „wdrożone” w okresie dzieciństwa idą z nami przez całe dorosłe życie, dlatego wybór książki dla dziecka jest tak bardzo ważny.

„Żegnaj Skarpetko” jedna z bardziej wyjątkowych, kontrowersyjnych, smutnych i poruszających książek, jakie mieliśmy okazję do tej pory czytać.

Widząc po raz pierwszy tę książkę, pomyślałam, że będzie to zabawna historia z chłopcem i skarpetką w roli głównej…nic bardziej mylnego.

W książce został ukazany w bardzo ciekawy sposób problem, z którym próbujemy walczyć, problem, któremu mówimy kategorycznie „NIE”. Tym problemem są ludzie, dla których żywa i czująca istota to tylko rzecz, którą łatwo można wyrzucić, rzecz, której tak łatwo można się pozbyć.

Historia jest dramatyczna i niełatwa, opowiada o chłopcu, który posiada królika, jedynego przyjaciela. W pewnym momencie dorastania zaczęło mu to przeszkadzać, postanowił więc to zmienić i znaleźć sobie prawdziwych przyjaciół, uznał też, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się królika, który w niczym nie jest mu już potrzebny, a w tym celu obmyślał plan, w jaki sposób może to zrobić. Niestety każdy pomysł okazywał się bardzo ciężki do realizacji zaś nie z powodów moralnych a praktycznych…dlatego ostatnim jego pomysłem i najłatwiejszym zarazem, było przywiązanie królika do drzewa, tak też zrobił…więcej wam nie zdradzę, jedynie mogę obiecać, że wszystko skończy się dobrze.

Całości dopełniają piękne i klimatyczne ilustracje!!!

Jest to idealna publikacja dzięki, której możemy poruszyć temat, który nie jest nam obcy i z którym nie łatwo walczyć, dzięki niej możemy uwrażliwić dziecko na krzywdę zwierzęcia, nauczyć go, iż właściwe postawy wobec zwierząt to miłości i odpowiedzialność, nauczyć, że zwierzęta podobnie jak my mają uczucia, że kochają i się boją…

 Nieczułość jest niestety powszechna. Pies czy kot to dla wielu ciągle jest „rzecz”, którą można kupić, a jak się znudzi, należy się jej jak najszybciej pozbyć, dlatego warto mieć taką książkę u boku 🙂

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *