Za dużo marchewek

23 lipca 2019

Wydawnictwo: Amber

Autor: Hudson Katy

Oprawa: Twarda

Ilość stron: 32

Wiek: 3-5

Krolik kocha marchewki.
Właściwie kocha je tak bardzo, że w jego przytulnej norce zaczyna brakować dla niego miejsca. Kiedy przyjaciele proponują mu pomoc Królik przyjmuje je z radością. Ale czy mnóstwo marchewek nie oznacza przypadkiem mnóstwa kłopotów dla Królika i jego przyjaciół?

Ta przyjemna książka pokazuje między innymi, jaką siłę ma przyjaźń:

Przyjaźń- co to takiego?
Jak dlamnie jest podobnie jak z miłością, nie da się jej opisać słowami czy też zobaczyć. Trzeba ją  przeżyć, poczuć i w niej trwać.

Przyjaźń:

*potrafi pomóc przetrwać najtrudniejsze momenty naszego życia,
*potrafi pomóc nam odnaleźć właściwą drogę,
*dzięki niej życie nabiera lepszych kolorów,
*dostrzega, współczuje, rozumie, czuje ból, nie wyśmiewa, wspiera, pokazuje, tłumaczy, słucha i odradza,
*dzieli troski i zmartwienia,
*daje poczucie bezpieczeństwa,
*jest tolerancyjna i wyrozumiała
*wzmacnia,

Według mnie aspekt przyjaźni jest bardzo ważny, dlatego cieszę się, że został on po raz kolejny ukazany w książce w raz z jeszcze innym przesłaniem. Dzieci nie zawsze potrafią się zaadaptować w zaistniałej sytuacji, w nowym miejscu, wśród obcych osób i gromadki innych dzieci, dlatego im większe o bycie w danym temacie tym lepiej dla naszego malucha.

Mogłabym tak pisac i pisać.
Książka nie tylko pokazuje czym jest przyjaźń ale i również to czym dla nas może być dzielenie i niebezpowodu napisałam tu „czym moze być”gdyż w książce jest pięknie przedstawiony problem „trudności dzielenia się”, pokazuje, że dzielenie w cale nie jest proste i trzeba się zwyczajnie tego nauczyć. Z prostej, ale jak śmieszniej historii dzieci łatwo dostrzega, że dzielenie może sprawiać ogromną radość i potrafić  bardziej cieszyć niż posiadanie, podwarunkiem, że robimy to z własnej i nieprzymuszonej woli😁

Każdy rodzic doskonale wie, jak ciężki dla dziecka jest moment, kiedy musi podzielić się ulubionym przysmakiem czy ulubioną zabawką (gdyż o to prosi rodzic, a dziecko wcale tego niechce). Uświadamiajmy dziecku, że warto się dzielić,  może i nawet zamienić zabawką na chwilę, ale nie zmuszajmy do dzielenia, przyjdzie czas kiedy i nasze dziecko nauczy się tej pieknej zdolności 😀 bądźmy wyrozumiali, dlaczego o tym wspominam…hmmm będzie to może płytkie porównanie, ale adekwatne, proste i myślę, że zrozumiałe 🙂

Wyobraź sobie, że kupiłaś sobie wymarzone buty do leżącej w domu kreacji, którą założysz już w najbliższą sobotę na ślub swojej siostry. Nagle któraś z bliskich Ci osób prosi o pożyczenie tych butów, co robisz?

A. Pożyczasz buty z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy, a Ty zakładasz stare szpilki bądź nazajutrz kupujesz nowe? ( tego zazwyczaj chcemy od naszych dzieci, oddać to, co w tym momencie jest dla niego ważne, pamiętajmy to tylko dziecko i ma innej kategorii problemy)

B. Mówię nie, myślisz sobie, przecież nawet nie miałam ich na sobie, do tego szukałam ich tygodniami, pasują idealnie do wymarzonej kreacji a teraz mam je komuś pożyczyć. ( Bardzo zrozumiała reakcja 😉więc dlaczego dziecku się dziwimy🤔 dzielenie nie zawsze jest fajne, i nic złego w tym złego jak odmówimy ) dlatego, też niedziwmy się dzieciom i spróbujmy postawić się w ich sytuacji. I nigdy nie myśl, ale co powiedzą inni 😉

Troszkę się rozpisalam🤣 sama książka pięknie wydana, z kolorową i intrygująca szatą graficzną. Bohaterowie publikacji są tak slotcy i zabawni, że nie można ich nie polubić. Historia jest przedstawiona w żartobliwy sposób, co sprawia, że czyta się ją przyjemnie i powraca do niej niejednokrotnie. Tekstu jak dla mnie nie za dużo i nie za mało, jednak jakby tak dla kogoś było,zawsze można przeczytać wiecej jak jedną książkę 😊😉 Często przyglądam się książkom przez pryzmat nauki czytania, czy dana publikacja w tej przygodzie będzie się nadawała czy też nie, w tym konkretnym przypadku jak najbardziej, czcionka większa, tekstu w sam raz poprzedzona dużą ilością ilustracji co to na pewno ułatwi i umili.

Polecam serdecznie.

W serii:

„Kto przytuli Misia Tulisia”, „Bądź dzielny pingwinku”, ” „Rycerz, który nie chciał walczyć”, „Żyrafy nie umieją tańczyć” i wiele innych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *