Ważne rzeczy

20 lipca 2019

Wydawnictwo: Adamada
Autor: Peter Carnavas
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 40
Wiek: wybór pozostawię wam

Szczerze muszę wam przyznać, że pomijam książki z trudną tematyką, jaką dla mnie jest utrata bliskiej osoby. Robię to celowo, gdyż nie działa to na mnie dobrze, nawet nie chce o nich myśleć, bo po przeczytaniu ich ogromnie to przeżywam a, że jestem bardzo uczuciową osobą, nie chce dodawać sobie zmartwień i po przeczytaniu takiej książki mieć dodatkowo kilka nieprzespanych nocy. Zdaję sobie sprawę z tego, że kiedyś, w dalekiej przyszłości będzie mi trzeba zmierzyć się z smutną chwilą i trudnymi dniami, ale na razie staram się o tym nie myśleć i cieszyć się wszystkim i wszystkimi dookoła. Każdy z nas ma bliską osobę bądź kilka bliskich osób, które stracił i mimo upływu sporego czasu nie pogodził się z tym i zwyczajnie czuje ból, więc jak to wytłumaczyć dziecku, kiedy i dla nas jest to ciężki temat, jak wytłumaczyć czym jest ból, bądź utrata kochającej osoby, że ona nadal będzie, ale w naszych sercach… Zdaję sobie też sprawę, że takie książeczki mogą bardzo ułatwić nam poruszenie tak ważnego tematu, bądź go bardziej zobrazować, dobrać bardziej trafne i mniej dotykające słowa, dlatego też nie odradzam zakupu tego typu książeczek wręcz zachęcam, zachecam i jeszcze raz zachęcam 😀 przecież nie każdy jest taki miękki jak ja 😀 a nawet gdyby, to może lepiej potrafi poradzić sobie z tego typu emocjami i mieć więcej do tego dystansu.

Książka nie mówi wprost z jakich przyczyn odeszła bliska nam osoba ( w tym konkretnie przypadku dortka nas problem odejścia ojca) dlatego spełni swoją rolę w każdej trudnej sytuacji w jakiej znalazła się matka i dziecko.

Ta konkretnie książeczka została zakupiona przez przypadek, sam tytuł daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z książką o głębszym przekazie, ale takich przekazów może być wiele, ja nie sprawdziłam o czym jest książka i kupiłam, przeczytałam, przeżyłam emocjonalnie i przeżywam.

Piękna, prosta, ale wzruszająca historia, pokazująca, że w tych najmniejszych szczegółach tkwi sekret, miłość i największa wartość życia. Dla mojego trzylatka to jeszcze za wcześnie by czytać takie książeczki i przerabiać tak ciężkie tematy więc odkładam ją na później.  Dlatego wiek dziecka ciężko mi określić, ale wiem na pewno, nieważne w jakim wieku bedzie czytana książka przez dziecko, na pewno będzie odebrana w wyjątkowy sposób.

Pęknięty Kubek, z którego pił kawę.
Para znoszonych, zimnych kapci.
Nuty, które już nie wybrzmią.

Po co nam one, skoro nie ma jego?

 Wspomniałam wyżej już tematykę, w tym przypadku zmagamy się z utratą taty Krzysia i obrazem tego, jak tę sytuację widzi mama a jak dziecko.

Wzruszający fragment:

Chciałem pamiętać –
rzekł Krzyś.

Mama spuściła głowę.

A ja chciałam zapomnieć.

Cała oprawa wraz z arcydelikatnymi i emocjonalnymi ilustracjami i głębokim przekazem jest niewątpliwie perełka pośród książek. Jest książką urzekającą, wartościowa, łagodną, skromną wręcz idealną. Szata graficzna oddaje w wyborny sposób emocje i klimat książki. Tekstu jest nie za wiele, dlatego jest to dobry przykład na to, że nieważne ile treści wypowiemy bądź napiszemy, ale ważne jest, w jaki sposób to zrobimy. Jest to zapewne ogromną sztuką. Poruszy ona każdego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *