Julian i Irena Tuwim dzieciom

11 maja 2019

Autor: Julian i Irena Tuwim

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ilość stron: 170

Wiek: Dla wszystkich

Oprawa: Twarda

Wiersze dla dzieci służą nauce i zabawie, w przystępny i prosty sposób przekazują najważniejsze wartości i wiedzę naszym dzieciom. Głośne czytanie to mile spędzony czas na zabawie i edukacji, pomaga również w rozwoju inteligencji emocjonalnej u najmłodszych. Od wczesnych lat warto najmłodszych zarażać miłością do czytania, zacząć można od niedługich historii lub krótszych i zabawnych form, czyli wierszy dla dzieci, dzięki którym dzieci młodsze jak i starsze poznają wiele zasad i dowiedzą się, co wypada robić, a czego nie..

Znana pisarka, Wisława Szymborska, powiedziała kiedyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

A dziś:

Julian i Irena Tuwim dzieciom.

Wybór wierszy i opowiadań dwojga znanych i lubianych autorów, a prywatnie brata i siostry. Antologia zawiera najbardziej popularne teksty Juliana Tuwima, takie jak „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „Okulary”, „Lokomotywa”, niezapomniane utwory Ireny Tuwim, w tym „Marka Wagarka” czy „Co okręt wiezie” oraz fragmenty wspomnień Juliana i Ireny dotyczące ich dzieciństwa.

Zbiór wierszy i opowiadań w twardej oprawie. Kartki wewnątrz są grube, szorstkie i lekko pożółkłe, co daje wrażenie, że mamy doczynienia ze starą książka co świetnie oddaje jej klimat, w czym pomaga jeszcze szata graficzna, choć co do niej mam pewne zastrzeżenia, a mianowicie niektóre twarze bohaterów ilustracji są po prostu przerażające :-/ ale zapewne oddają klimat tej książki 😀

Osobiście sama do dziś znam na pamięć kilka wierszy, które uwielbiam od najmłodszych lat, dlatego nie wyobrażam sobie nie mieć w domu tak pięknych i klasycznych wierszy zawartych w jednej książce 🙂

Julian Tuwim

Okulary

Biega, krzyczy pan Hilary:
„Gdzie są moje okulary?”

Szuka w spodniach i w surducie,
W prawym bucie, w lewym bucie.

Wszystko w szafach poprzewracał,
Maca szlafrok, palto maca.

„Skandal! – krzyczy – nie do wiary!
Ktoś mi ukradł okulary!”

Pod kanapą, na kanapie,
Wszędzie szuka, parska, sapie!

Szuka w piecu i w kominie,
W mysiej dziurze i w pianinie.

Już podłogę chce odrywać,
Już policję zaczął wzywać.

Nagle zerknął do lusterka…
Nie chce wierzyć… Znowu zerka.

Znalazł! Są! Okazało się,
Że je ma na własnym nosie.

Pomysł by podarować tę książkę w formie prezentu wraz z piękną dedykacją, ucieszy każdego rodzica, gdyż to piękna pamiątka dla dziecka na całe życie !!!! Jestem przekonana, że ta książka posłuży nam jeszcze bardzo długo, teraz czytamy my, za chwilę będą czytały nasze dzieci, a w przyszłości wnuki i prawnuki 😊 Czy to nie piękny scenariusz ? 😉

4 komentarze

 • Sylwia 25 kwietnia 2020jako23:09

  Bezapelacyjnie warto!

  • Brygida 30 kwietnia 2020jako21:34

   ❤❤❤

 • Mammamarta 14 czerwca 2020jako01:27

  Wybór utworów świetny, niestety strona estetyczna zupełnie leży:-( Rysunki przedstawiające ludzi są po prostu straszne. Sądziłam, że wydawnictwo Nasza Księgarnia zagwarantuje dobrą jakość, ale tym razem się przejechałam.

  • Brygida 15 czerwca 2020jako14:43

   Rozumiem Cię doskonale, gdyż na samym początku również mnie to raziło, ale z biegiem czasu oswoiłam się z szafą graficzną i zupełnie nie zwracam na to uwagi. Dzieciom od samego początku przypadła bardzo i po dziś dzień jest jedną z najchętniej czytanych książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *