Książki obrazkowe dla dzieci. Co to takiego?

27 marca 2019

Rodzice niekiedy nieświadomie, ale jednak, widząc książeczkę obrazkową skreślają ją niemalże od razu, a szkoda bo, książeczki obrazkowe oferują więcej niż nam się może wydawać. Widząc książki bez tekstu jesteśmy nieufni, książka bez tekstu to zapewne książka bez treści, myślimy. Nic bardziej mylnego treść jest, tyle że przedstawiona obrazowo i to właśnie jest niesamowite, wystarczy się trochę postarać i tę treści dostrzec. Historia, jaka wynika z ilustracji, z całej masy detali i szczegółów, tworzona jest za każdym razem w inny sposób, przez każdego widziana i opowiedziana inaczej, wszystko zależy od naszej wyobraźni, analizy oraz naszych przeżyć i wspomnień. Dużą rolę odgrywa tutaj nasze nastawienie, a przede wszystkim chęci i wysiłek. Nasze dziecko może nas jeszcze nie raz zaskoczyć historią, jaką stworzy a dzięki fabule można dostrzec jakimi emocjami kieruje się w danym momencie, co myśli, czuje, jak spostrzega ludzi, życie…

Książeczki obrazkowe pozwalają dziecku poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Ćwiczy spostrzegawczość, pamięć gdyż aby ułożyć jakąś fabułę, trzeba zapamiętać, że ta pani, która jedzie rowerem na pierwszej stronie, to ta sama pani co na kolejnej stronie pomaga starszemu panu a na ostatniej stronie, w podziękowaniu starszy pan wręcza tej samej pani kwiatka 🙂 Uruchamia wyobraźnię, bo nam dorosłym wiedza, co jest możliwe, a co nie przeszkadza w tym, zaś dzieci pozwalają sobie na wszystko, co jest piękne. Nauka logiki, jej przecież trzeba się nauczyć i w tym na pewno służy samodzielne tworzenie historii, nie zapominajmy o rozwoju mowy, przecież tę historię trzeba jeszcze opowiedzieć 🙂

Książeczki obrazkowe to jedne z ulubionych książeczek moich dzieci. Myślę, że i waszych też mogą się stać. Ryzyko niedostosowania książeczki obrazkowej jest dużo mniejsze niż książeczki z tekstem. Bo przecież w książeczce z ilustracjami może się wszystko wydarzyć, bohaterem może być każdy i za każdym razem może być to ktoś inny. Wszystko wychodzi z głowy czytelnika.

Poniżej przykłady książek obrazkowych 🙂

Wiosna na ulicy Czereśniowej Berner Rotraut Susanne

Wiosna na ulicy Czereśniowej autorstwa Berner Rotraut Susanne, która skradła serca małych czytelników na całym świecie w tym nasze.
Jest to piękna, barwna książka obrazkowa, która pokazuje w zabawny sposób codzienne życie wielu bohaterów, właśnie Wiosną, bardzo szczegółowa, niezawierająca ani jednego słowa, pozwalająca na zabawę z dziećmi godzinami.

Czy i wam uda się odnaleźć wszystkich? 🤔

Z własnego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że książeczki obrazkowe to według mnie pozycja obowiązkowa na półce:-) u nas sprawdziła się tak, jak i kilka innych tego typu.😍

Dziecko już od najmłodszych lat uczy się koncentracji, skupienia, myślenia, zabawy, wyobraźni, logicznego myślenia, pamietania, pozwala poczuć się czytelnikiem, zanim jeszcze nauczy się czytać.

Jak wyżej wspomniałam, wystarczy tylko uchomić swoją wyobraźnię oraz logiczne myślenie, a nie patrzeć bezmyślnie na obrazki 🙂 izabawa gwarantowana 🙂

Możecie również zakupić inne książki serii o ulicy Czereśniowej (Lato, Wiosna, Jesień, Zima, Noc).

Kto z was ma ja w domu ?🤔😀

Rok w przedszkolu Przemysław Liput

Witajcie w naszym przedszkolu!

Tu się uczymy i bawimy. Staś interesuje się kosmosem i statkami kosmicznymi. Maciek marzy o tym, by zostać bohaterem. Zosia wiecznie coś gubi, a Maks najbardziej interesuje się dinozaurami. Poza Panią Anią naszą wychowawczynią są jeszcze pan Marcel i jego pies Bazyl. Dbamy też o kotkę Felkę, która lubi się ukrywać w różnych zakamarkach. Musicie poznać wszystkich i razem z nami się pobawić!

Książka na pewno spodoba się fanom serii książek na ulicy Czereśniowej, o jednej z nich pisałam wam już we wcześniejszym poście.

Gruba, kartonowa, dużego formatu, bardzo szczegółowa książka obrazkowa, czyli kolejna książka bez tekstu 🙂 angażuje rodzica, jak i dziecko w tworzeniu historii, która przedstawiona jest obrazowo. Dzieci uczą się opowiadać, ćwiczą spostrzegawczości oraz świetnie się bawią 🙂

Rok w przedszkolu zawiera dwanaście rozkładówek wprowadzających dziecko w życie przedszkolne. Dwie z nich są poświęcone prezentacji bohaterów, w tym przypadku przedszkolaków 🙂 Miesiąc po miesiącu uczestniczymy razem z nimi w zabawach, nauce, uroczystościach i świętach.

Za każdym kolejnym razem jak sięgniemy po książeczkę, spostrzeżemy na pewno coś, co wcześniej przeoczyliśmy.

Przeznaczona dla przedszkolaka (4-6) W naszym przypadku sprawdziła już się dużo wcześniej 🙂 Nasz syn mając dwa lata już świetnie się przy niej bawił, do dziś się nie nudzi a ma już rok więcej 🙂 wszystko zależy od waszych dzieciaczków.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *