Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

21 marca 2019

Czy nie każdy rodzić wie co to znaczy zacząć przygodę z grą planszową 🙂 i co za nią się kryje. Śmiech, zabawa, radość, wszystko to dopóki nasze dziecko wygrywa, a po chwili płacz, bo niestety przegrało 🙂 przecież często dajesz wygrać dziecku, ale tym razem zaryzykowałaś, bo nauczyć przegrywać też się musi, dziś podczas gry a jutro w dorosłym życiu. Ile cierpliwości i spokoju trzeba zarezerwować na czas z grą, która może trwać zaledwie kilka minut 😉 tak kochani takie bywają początki, ale jak ze wszystkim, ale spokojnie po burzy zawsze wychodzi słońce, tak też będzie i w tym przypadku.

Gry planszowe nie straciły na znaczeniu. Grają w nie ludzie bez względu na to, skąd pochodzą czy, ile mają lat. Często dzieci zasiadają do nich wspólnie z dorosłymi. Gry planszowe to nie tylko sposób na zabicie nudy,wypełnienie czymś czasu – ale i droga do tego by być zdrowszym i szczęśliwszym.

Zalety gier planszowych;

 • Czas spędzony z rodziną, wzmocnienie więzi rodzinnych, budowanie wzajemnych relacji, zacieśnianie więzi międzyludzkie,
 • Śmiech i endorfiny
 • Redukcja stresu, poprawa pamięci
 • Rozwój intelektualny dziecka
 • Uczą zdrowej rywalizacji
 • Uczą sprytu i logicznego myślenia
 • Uczą samodzielności oraz współpracy, intergracji w grupie,komunikacji
 • Uczą wygrywania oraz sztuki przegrywania
 • Najlepsze na kłótnie rodzeństwa
 • Uczą spokoju oraz opanowania
 • Pozwalają odłożyć telefony/tablety

Osobiście bardzo uwielbiam spędzać czas z dziećmi i książką bądź podczas wszelkiego rodzaju gier rodzinnych. Po całym dniu szaleństwa jest to bardzo fajny sposób na odrobinę zadumy, spokoju, wyciszenia, chwili dla nas, miłości, śmiechu, wypoczynku oraz nauki poprzez zabawę tego wszystkiego, co wypisane powyżej 🙂

Więc dlaczego tak rzadko po nie sięgamy ?

Jak dobrze wybrać grę?

-Zazwyczaj na opakowaniach gier znajdują się rady producenta co do wieku osób grających-jednak to my znamy najlepiej nasze dzieci. To my wiemy, na jakim są etapie, jakie są jego umiejętności, zamiłowania, widzimy i wiemy co go już interesuje, jak długo potrafi się skupić, jaki ma zakres słownictwa, czy czyta ze zrozumieniem, czy zna już kolory, zwierzęta i je od siebie odróżnia, czy potrafi już liczyć. Dostosujmy grę do wieku, ale i preferencji naszych dzieci. Najmłodsze dzieci, zaczynające swoją przygodę z grą będą preferowały gry o bogatych i wyrazistych kolorach, dużych elementach i przede wszystkim nieskomplikowanych zasadach, które łatwo będzie im zrozumieć, dla starszych dzieci kolorystyka ma już mniejsze znaczenie a stopień trudności i rodzaj gry dopasujmy już do dzieci. Warto się również zastanowić, w jakim gronie najczęściej gramy bądź będziemy grać i wybrać zgodnie z jej przeznaczeniem i odpowiednią liczbą uczestników gry.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *